Jak gotować warzywa, żeby nie straciły wartości odżywczych?

tagi

poradnik 

Niestety, obróbka termiczna, a nawet niewłaściwe przechowywanie, prowadzą do utraty większości dobroczynnych składników. Według specjalistów najlepiej jest kupować warzywa i owoce świeże, niezbyt miękkie, cechujące się soczystym kolorem oraz niezbyt atrakcyjnym wyglądem – wtedy wiemy, że są one bardziej ekologiczne. Owoce i warzywa dostępne w sezonie możemy z powodzeniem mrozić, a potem cieszyć się ich smakiem oraz pełnią składników odżywczych w okresie zimowym.

Cel – jak największa ilość zachowanych witamin

Kolory warzyw i owoców wskazują na to, jakie składniki odżywcze znajdziemy w ich składzie. W przypadku czerwonej skórki, jak na przykład u pomidorów, jest to likopen, który uznawany jest za silny przeciwutleniacz. Z kolei papryka wspomaga pracę nerek, a truskawki szybko je oczyszczają. Zielone warzywa są bogate w antyoksydanty, których działanie chroni przed rakiem – tak jest chociażby z brokułami. Fioletowe posiadają duże ilości błonnika, który oczyszcza nasze jelita, a jego największe ilości znajdziemy w bakłażanach, śliwkach oraz w fioletowej kapuście.

Chcąc zachować jak najwięcej tych ważnych dla zdrowia elementów, musimy zdecydować się na wybór odpowiedniej obróbki termicznej warzyw. Najlepiej, jeśli będziemy przygotowywać je na parze. Nie pozbywajmy się także skórki z warzyw przed gotowaniem, gdyż w ten sposób witaminy nie przenikną do wody. Nie moczmy ich również przed obróbką. Warzywa wrzucamy na wrzącą wodę i przykrywamy garnek, a po wyjęciu schładzamy i doprawiamy produktami, które zwiększają przyswajalność witamin, czyli ziołami, sokiem z cytryny lub dobrej jakości olejem.